wtorek, 1 marca 2011

Raporty okresowe - wprowadzenie

Raport. Zdjęcie pochodzi z [z1]

Tak się składa iż dzisiaj jest 1 marzec, czyli dzień w którym spółki publikują swoje wyniki finansowe za 4 kwartał poprzedniego roku. Jest to dzień dosyć istotny gdyż może mieć bardzo duży wpływ na dalsze notowania danej spółki.
Warto więc przyjrzeć się dokładniej jak taki raport wygląda i co w nim jest zawarte.

Dlaczego kogoś miałyby interesować wyniki spółki? Ano dlatego iż jest tam zapisane jak dobrą kondycję posiada dana spółka, jak dobrze jest zarządzana, jakie ma dochody/straty. Często zdarza się iż kurs spółek które publikują bardzo dobre raporty (powyżej oczekiwań) momentalnie skacze w górę, jest to dobra okazja by zająć pozycję. Symetrycznie, jeżeli raport wypada poniżej oczekiwań możemy się spodziewać korekty kursu.



Agenda wpisu
1. Wstęp
2. Kiedy spółki publikują raporty
3. Zawartości raportów
4. Komentarz
5. Źródła raportów online


1. Wstęp
Spółki są zobowiązane publikować raporty okresowe (czyli sprawozdania finansowe): kwartalne, półroczne oraz roczne. Jest to regulowane prawnie.

Najwięcej niosącym informacji raportem jest roczne sprawozdanie finansowe, które musi zostać opublikowane w ciągu 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego spółki. Musi ono zawierać także sprawozdanie Zarządu spółki z działalności w ciągu minionego roku obrotowego, informację o ewentualnych zagrożeniach dla spółki oraz deklarację czy spółka jest zdolna do kontynuowania swojej działalności w przyszłości. [1]

2. Kiedy spółki publikują raporty
Spółki notowane na giełdzie przesyłają wszystkie raporty i sprawozdania drogą elektroniczną korzystając z systemu Emitent. Na początku raporty są przesyłane do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Giełdy Papierów Wartościowych. Po 20 minutach raporty wędrują do Polskiej Agencji Prasowej, a następnie do wszystkich agencji informacyjnych, biur maklerskich i za ich pośrednictwem do gazet oraz serwisów ekonomiczno-finansowych

Aby zapewnić wszystkim inwestorom równy dostęp do informacji, spółki notowane na giełdzie mogą publikować raporty w określonych godzinach:
- spółki notowane w systemie notowań ciągłych: do godziny 9:30 oraz po godzinie 17:10
- spółki notowane w systemie dwóch fixingów: do godziny 10:30, pomiędzy 11:45 a 14:15 oraz po godzinie 15:30.[1]

Warto zwrócić uwagę że raporty nie ukazują się w trakcie trwania sesji. Tak więc jeżeli raport nie ukarze się do godziny 9.30 (notowania ciągłe) to można spokojnie oczekiwać końca sesji. Jak to w życiu bywa są osoby które jednak taki raport dostaną prędzej w swoje ręce, czasami można więc podczas takiego oczekiwania na koniec sesji zobaczyć wielkie zlecenia kupna/sprzedaży. Jest całkiem możliwe iż może się coś za tym kryć :)

3. Zawartości raportów
W tym punkcie zostaną przedstawione opisy punktów znajdujących się w raportach kwartalnych lub rocznych.
  1. Bilans 
    jest to zestawienie aktywów i pasywów spółki. Jest sporządzany przeważnie w ostatni dzień roku obrotowego. 

  2. AKTYWA mówią o tym jak zostały wykorzystane środki finansowe posiadane przez spółkę. Dzielą się na aktywa trwałe oraz obrotowe.

    Aktywa trwałe to wartości niematerialne (know-how, oprogramowanie, licencje), rzeczowe aktywa trwałe (grunty, lokale, środki transportu), inwestycje długoterminowe (spółki też grają na giełdzie/inwestują w fundusze inwestycyjne :P).

    Aktywa obrotowe to między innymi zapasy (materiałów, zaliczki na dostawy), inwestycje krótkoterminowe

    Na podstawie aktyw można dowiedzieć się trochę na temat zabezpieczenia majątku spółki (posiadłości które można sprzedać, inwestycje w akcje które można sprzedać, materiały). Dostajemy też informację czy zarząd spółki jest aktywny i pracuje nad firmą (dużo inwestycji) czy raczej pasywny i spółkę ma gdzieś.

  3. PASYWA dają informację o tym kto finansuje spółkę, tzn kto jest właścicielem spółki i jakie ma w niej udziały.

    Przedsiębiorstwo rozpoczyna swoją działalność dzięki wniesieniu funduszy przez akcjonariuszy - jest to tzw. kapitał własny.

  4. RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT mówi o tym jaki jest rezultat finansowy spółki, czyli o tym jak dobrze z zarządzaniem spółką dają sobie radę jej właściciele. W tym punkcie można znaleźć wiele interesujących informacji.

    Na rachunek zysków i strat składają się następujące czynniki:

    - wynik operacyjny wynik finansowy (dochody - koszty) z podstawowej działalności (taką działalność nazywa się działalnością operacyjną, przykładowo działalnością operacyjną dla spółki Optimus jest sprzedaż sprzętu, czy dystrybucja gier). W działalność operacyjną nie wlicza się np. dochodów z inwestycji w akcje/fundusze itp.
    W pozycji tej znajdują się przychody i koszty z innych (poza finansowymi) operacji gospodarczych przedsiębiorstwa typu: sprzedaż środków trwałych, zmiana wyceny majątku.W pozycji tej znajdują się przychody i koszty z innych (poza finansowymi) operacji gospodarczych przedsiębiorstwa typu: sprzedaż środków trwałych, zmiana wyceny majątku. [1]

    - wynik finansowy czyli wynik finansowy (dochody - koszty) działalności inwestycyjnej (sprzedaż/kupno akcji, uzyskanie dywidendy, ...)

    - wynik zdarzeń nadzwyczajnych jak wskazuje sama nazwa, w tej części zawarte są koszty/przychody ze zdarzeń które występują niezmiernie rzadko i niespodziewanie (kradzież, powódź, UFO).

    Suma tych wyników daje nam wynik brutto spółki!
4. Komentarz
Odczytywanie raportów przez początkującego i na dodatek nie wykształconego w odpowiednim kierunku człowieka może być zadaniem dość trudnym. No ale jak się nie będzie próbowało to na pewno się nie uda :P.

Warto wspomnieć iż raport należy dobrze przemyśleć i przeanalizować. To że spółka wykazuje w danym okresie stratę nie musi być wiadomością katastrofalną. Często spółki zadłużają się by wejść w nową inwestycję, skutkuje to np. ujemnym bilansem. Jeżeli jednak inwestycja była trafna to następny raport będzie o niebo lepszy. Trzeba trzeźwo patrzeć na wyniki. Bo w giełdzie chodzi o to by przewidywać przyszłość.

5. Źródła raportów online
Raporty można znaleźć praktycznie na każdym portalu poświęconym giełdzie (a jeżeli dany portal nie publikuje raportów bezpośrednio to na pewno opublikuje link do takiego raportu).

Raporty możesz więc znaleźć między innymi na:
- stronie domowej spółki
- http://stooq.pl/
- http://www.gpwinfostrefa.pl/


Uff! To był pierwszy wpis traktujący o analizie fundamentalnej, bardzo pomocna okazała się strona [1]. Mam nadzieję że Wam się podobało. Już niedługo kolejne wpisy. Dzięki za poświęcony czas i zapraszam do komentowania!


BIBLIOGRAFIA
[1] http://www.newtrader.pl/raporty-okresowe,831,fundamentalna.html

Źródła zasobów:
[z1] http://bothunters.pl/wp-content/uploads/2008/07/raport.gif

1 komentarz:

  1. Ja nigdy nie umiałem pisać takich raportów. Zawsze wyręczałem się księgową =) Ostatni raport wykonywało mi Biuro Rachunkowe M-A i powiem szczerze że podziwiam. Tak dokładnego podsumowania bez żadnych poprawek i w tak krótkim czasie nigdy nie dostałem.. jak ktoś jest z Łodzi to polecam.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...