niedziela, 20 lutego 2011

Zniesienia Fibonacciego



Zniesienia Fibonacciego (poziomy Fibonacciego, Fibonacci retracements)

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej jednemu z popularniejszych (bynajmniej tak można wyczytać w Internecie) narzędziu analizy technicznej, a mianowicie zniesieniom (poziomom, inna nazwa) Fibonacciego.

Sam ciąg Fibonacciego jest sprawą niezmiernie ciekawą, gdyż można bardzo często spotkać go w przyrodzie. Na obrazku można obejrzeć graficzną reprezentację tego ciągu, oraz odpowiadającą grafikę z rzeczywistości (zdjęcie słonecznika) [1].




Agenda wpisu:
1. Do czego służą poziomy Fibonacciego
2. Jak wyznacza się poziomy Fibonacciego
3. Dlaczego to może działać?
4. Przykłady z życia

1. Do czego służą poziomy Fibonacciego
Omawiana technika służy do prób przepowiadania kolejnych poziomów cen na rynku. Dzięki zniesieniom możemy próbować przewidzieć zakres korekty/wybicia się cen.

2. W jaki sposób wyznacza się poziomy Fibonacciego
Poziomy Fibonacciego wyznacza się na wykresie świecowym lub barowym.

1. Identyfikacja trendu: rosnący czy malejący?
2. Znalezienie lokalnych ekstremów (zawsze para maksimum + minimum, lub minimum + maksimum). Ja często robię tak, że dla przypadku pary maksimum + minimum, jako maksimum wybieram punkt który był ostatnim szczytem zgodnym z trendem (przy trendzie wzrostowym jest to po prostu szczyt najwyżej położony). Natomiast jako minimum wybieram najgłębszy dołek.
3. Naniesienie wzniesień na ekstrema znalezione w poprzednim punkcie. Zasada jest taka iż punktami od i do których rysujemy wzniesienia są knoty świec (czyli bierzemy największą rozpiętość ceny na wykresie).
4. Poziomy naniesione dzięki wyznaczeniu zniesień Fibonacciego utworzą nam przewidywane poziomy wsparć/oporów ruchu cen.

Często opłaca się wyznaczać poziomy Fibonacciego na różnych długościach okresu czasu. Wtedy na poziomach gdzie następuje zgrupowanie linii zniesień, można mieć nadzieję iż nastąpi odbicie się ceny od danego miejsca.

3. Dlaczego to może działać?
Jak wiadomo, nie ma idealnej metody na przewidywanie ruchów cen. Dla mnie analiza techniczna (do której zalicza się omawiany temat) działa z przynajmniej dwóch względów:
  1. Opisuje zachowanie się tłumu inwestorów, próbuje opisać zachowanie się ludzi pod wpływem emocji.
  2. Ludzie używają analizy technicznej i próbują ją zastosować w rzeczywistości :P
Odwołując się do punktu 2 jeżeli n inwestorów wyznaczy sobie poziomy Fibonacciego na tym samym poziomie, przyjmijmy iż będzie to poziom gdzie należy zając pozycję kupna. To gdy cena rzeczywiście podczas bieżącego trendu osiągnie dany pułap, inwestorzy ci zaczną kupować akcje wierząc, iż kupią je w najbardziej odpowiednim momencie. Skutkiem czego cena zaczyna zwyżkować odbijając się od wyznaczonego dna (a że w grę wchodzą emocje, ci którzy nie kupili po wyznaczonej przez poziomy Fibo cenie, zaczynają się pocić, że jeszcze nie kupili i dlatego kupują drożej niż w wyznaczonym punkcie :P).

Tak ja tłumaczę sobie dlaczego poziomy Fibonacciego mogą działać, jeżeli ktoś z Czytelników miałby jakieś uwagi/sugestie jest bardziej niż bardzo proszony o wyrażenie tego w komentarzu.

4. Przykłady z życia
Pierwszym przykładem jest wyznaczenie poziomu Fibonacciego dla akcji KGHMu. Dzięki poziomom Fibo możliwa jest próba przewidzenia poziomów oporu podczas spadków kursu.




Spójrzmy teraz z perspektywy szerszego odcinka czasu i naznaczmy zniesienia Fibonacciego w dwóch różnych miejscach:



Jak można zauważyć (w miejscach oznaczonych czarnymi okręgami) wyznaczone poziomy Fibonacciego pozwoliły wyznaczyć poziom oporu kursu. W miejscu oznaczonym czerwonym okręgiem kurs znów może się odbić, albo wybić znacząco w górę. Podczas przebicia tego miejsca możliwy będzie atak na kolejny szczyt kursu. W przypadku gdy jednak kurs będzie spadał, kolejny poziom oporu (jak widać 2 poziomy Fibonacciego się pokrywają) jest wyznaczony na cenie 160,0 zł.




Zachęcam czytelników do komentowania posta. Czy coś jest niejasne? Czy czegoś Wam brakuje w opisie? Piszcie! Bardzo chętnie zapoznam się z Waszą opinią i pytaniami!





BIBLIOGRAFIA

Wykorzystane zasoby:

1 komentarz:

  1. Kurs KGHMu rzeczywiście odbił się od 160 zł kilka dni temu.
    Dzięki za tutorial, pozdrawiam!

    Mateusz

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...